Zielona woda w basenie
Glony w basenie

 

Zielona woda w basenie, jak zwalczać, porady

Zielona woda, brak klarowności wody, nieestetyczny wygląd, to częste zjawisko występujące w basenach ogrodowych.

Przyczyny powstawania zielonej wody w basenieCzęstym problemem związanym z pielęgnacją wody w basenie jest występowanie glonów.  Wysoka temperatura, nasłonecznienie sprzyjają ich rozwojowi. Zdarza się także, że wysyp glonów następuje po burzy. Woda przybiera zielony odcień, pojawia się nalot na dnie, ścianach i atrakcjach basenowych. Należy pamiętać, że poza względami estetycznymi glony powodują znacznie większe zużycie środka dezynfekującego w postaci chloru, czy tlenu.

Procedura działania

Pierwsze kroki wykonane w celu pozbycia się zielonej wody w basenie to mechaniczne usunięcie glonów ze ścian i dna za pomocą szczotki czy odkurzacza. Potem przechodzimy do stosowania dedykowanej chemii basenowej.

Podstawowymi środkami do walki z tym uciążliwym zjawiskiem zielonej wody w basenie są  preparaty chlorowe szokowe i środki anty glonowe. Jeśli dawka stosowana przy stałym chlorowaniu okazuje się niewystarczająca, ponieważ glony przyzwyczajają się do chloru i nabywają odporności należy przeprowadzić chlorowanie szokowe. Polega to na podniesieniu poziomu chloru ponad normę (2-krotnie) i utrzymaniu takiego poziomu przez jakiś czas, około 2dni.  Oczywiście w tym czasie kąpiel jest niemożliwa. Najlepiej do tej czynności nadaje się chlor szokowy  dedykowany to tego typu zadań jak np.  Chlor Szok Granulat. Preparat przez nas polecany najlepiej rozpuścić we wiaderku z wodą i tak przygotowany roztwór rozlać na powierzchni basenu, najlepiej wieczorem. Nigdy nie wsypujemy środka bezpośrednio do basenu. Może to spowodować odbarwienie i uszkodzenie powłoki basenowej. Pamiętajmy też o znacznym wydłużeniu czasu filtracji i przeprowadzeniu dodatkowego płukania filtra. Właściciele basenów z filtrami kartuszowymi mogą przemyśleć wymianę filtra na filtr piaskowy. Jest to znacznie lepsza metoda filtracji, mająca także niebagatelny wpływ na usuwanie glonów z basenu.

Kolejny ważnym elementem walki z glonami jest też preparat anyglonowy. Może to być Algen. Środek ten działa długofalowo, prewencyjnie. Stosujemy go zawsze na początku sezonu do świeżej wody, a następnie cy co tydzień w odpowiednich dawkach wskazanych w instrukcji.

Po ustąpieniu glonów wracamy do stosowania preparatów używanych do stałej pielęgnacji wody i cyklicznie raz w tygodniu używamy środka glonobójczego.  Powyższe porady i ich realizacja wpłynął na to, że zielona woda w basenie stanie się przeszłością.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl