Chemia basenowa - woda w basenie - pytania i odpowiedzi 3
Chemia basenowa - woda w basenie - pytania i odpowiedzi

Chemia basenowa - woda w basenie - pytania i odpowiedzi

Będziemy tutaj gromadzić często powtarzające się pytania od Was i sukcesywnie je dodawać. Liczymy, że odpowiedzi tu zawarte pomogą Wam w prawidłowej pielęgnacji wody w basenie i skutecznym wykorzystaniu chemii basenowej.

1. Dlaczego mam regulować pH w wodzie basenowej ?

Jest to bardzo ważna czynność mająca wpływ na dezynfekcję i jakość kąpieli. Przy prawidłowym pH środki dezynfekcyjne są znacznie skuteczniejsze, a ponadto woda jest bardziej "przyjazna" dla naszej skóry. Zasadą jest, że woda ma tendencję do wzrostu pH, więc będziemy je obniżać.

2. Mam glony, woda jest zielona. Czy jeśli kupię środek glonobójczy problem zniknie ?

Środek glonobójczy trzeba nabyć i pomoże. Ale jest to środek działający prewencyjnie, hamujący rozwój glonów w basenie. Jeśli woda jest już mocno zaatakowana przez glony i jest zielona należy koniecznie przeprowadzić chlorowanie szokowe. Więcej o chlorowania szokowym na blogu.

3. Która metoda dezynfekcji wody w basenie jest skuteczniejsza, tlenowa czy chlorowa ?

Metoda chlorowa jest jednak znacznie skuteczniejsza. Jeśli z jakiś powodów uzdatniamy wodę tlenem pomyślmy o przeprowadzeniu chlorowania szokowego raz na kilka tygodni.Potem możemy znowu wrócić do dezynfekcji wody tlenem.

4. Mam za dużo chloru w basenie, chce go zneutralizować. Co robić?

Chlor zawarty w wodzie basenowej z czasem się ulatnia. Jeśli mamy ten czas, możemy poczekać tydzień lub dłużej i chloru w basenie pozbędziemy się w sposób naturalny. Precyzyjne określenie, kiedy chlor zniknie jest niemożliwe, ponieważ zależy to od ilości początkowej, stopnia zanieczyszczenia basenu, pogody itp. Jeśli brakuje nam czasu, chcemy szybko zneutralizować chlor w basenie zastosujmy chemię basenową taką jak Antychlor. Środek jest bardzo skuteczny i wydajny.

5. Czy chemię basenową w tabletkach mogę wrzucać bezpośrednio do basenu ?

Nie róbmy tego nigdy. Dotyczy zarówno tabletek wolno jak i szybkorozpuszczalnych. Istnieje duże ryzyko odbarwienia dna zbiornika. Tabletki umieszczamy w specjalnym pływającym dozowniku lub w skimmerze. Jeżeli są to tabletki szybkorozpuszczalne można wcześniej przygotować roztwór we wiaderku z wodą i wlać potem do basenu.

6. Napełniłem basen wodą. Które preparaty dozować najpierw chlor czy pH minus ?

Zawsze w pierwszej kolejności ustabilizujmy pH w basenie. Optymalne mieści się między 7,2-7,4. Potem dodajmy preparat dezynfekujący w ilości podanej w instrukcji. Następnie możemy dołożyć koagulant i środek glonobójczy.

7. Mam tabletki do mierzenia parametrów wody w fotometrze. Którymi mierzymy pH, a którymi  chlor ?

Tabletki DPD1 służą do pomiaru wolnego chloru, a tabletki Phenolred mierzą pH wody. Ponadto spotykamy tabletki DPD3 do pomiaru chloru całkowitego, oraz DPD4 sprawdzające zawartość aktywnego tlenu przy pielęgnacji wody tlenem.

8. Jak mierzyć parametry wody w basenie testerem ręcznym ?

Kuwete testera należy przepłukać i napełnić wodą basenową. Następnie w zależności od tego, który parametr mierzymy wrzucamy do testera odpowiednią tabletkę. Starajmy się nie dotykać tabletki palcami, tylko wrzucić ją bezpośrednio  do wody w kuwecie pomiarowej.. Zwiększa to dokładność pomiaru. Potem naczynie zamknijmy i dobrze wymieszajmy do całkowitego rozpuszczenia się tabletki. Teraz porównujemy kolor roztworu z zamieszczoną obok podziałką. Pomiar zakończony. Warto bezpośrednio po pomiarze przepłukać tester pod bieżącą wodą i odstawić otwarty do wyschnięcia.

9. Jak działa, do czego służy koagulant w basenie?

Koagulanty to środki, które mają za zadanie poprawić filtrację wody w basenie i docelowo wpłynąć na jej krystaliczność. Koagulant sprawia ,że unoszące się w wodzie małe zanieczyszczenia, których filtr nie jest w stanie zatrzymać, łączą się w wiekszę cząstki ( proces kłaczkowania) i dzięki temu mogą osiąść na filtrze. Woda staje się przeźroczysta oraz spada zużycie środków dezynfekujących.

 

Komentarze do wpisu (3)

19 lipca 2020

Dzień dobry.Ostatnio przesadziłam z chlorem,pan z obi polecił mi pH minus aby zminimalizować go.Po wsypaniu go do specjalnego koszyczka chlor zmniejszył się jakby do 0 pH też i zasadowość tez...Kupiłam wiec PH plus zeby ustabilizować to ale mało pomogło.Teraz dosypałam znów pH plus mam nadzieje ze pomoże ale jeżeli nie to co mam zrobić zasadowosc tez jest dalej na najniższym poziomie..

20 sierpnia 2020

Witam. Pomocy już nie wiem co robić. Zielona woda w basenie. pH podniosłam do 7.2 ale za to Cl jest powyżej 3.0( co z tym zrobić), chlorowanie szokowe było, płyn antyglon też ,filtr myty i chodzi 24h/dobę dno basenu myte a woda zielona nie ustępuje...co jeszcze mogę zrobić?

21 sierpnia 2020

Problem może być w niskiej jakości chemii basenowej lub mało wydajnym filtrze. Przy złej jakości wody rekomendujemy chlorowanie szokowe, HTH Szokowy. Zaprzestajemy stosowanie środka dezynfekcyjnego używanego na co dzień i dozujemy zgonie z instrukcją HTH Szokowy. Po obniżeniu się poziomu chloru( około 2 dni) wracamy do środka stosowanego codziennie. Poniżej link do omawianego środka: https://chemiaspa.pl/pl/p/HTH-SZOKOWY-2kg/76

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl