Kontakt

  MASZ PYTANIA ?

Potrzebujesz więcej informacji
na temat
produktu ?

Skontaktuj się z nami !

    608 165 724

codziennie 8.00-20.00

 

 info@chemiaspa.pl

 

 

Glony w basenie 14
Glony w basenie

Glony w baseniezielona woda w basenie, jak zwalczać, porady

Częstym problemem związanym z pielęgnacją wody w basenie jest występowanie glonów.  Wysoka temperatura, nasłonecznienie sprzyjają ich rozwojowi. Zdarza się także, że wysyp glonów następuje po burzy. Woda przybiera zielony odcień, pojawia się nalot na dnie, ścianach i atrakcjach basenowych. Należy pamiętać, że poza względami estetycznymi glony powodują znacznie większe zużycie środka dezynfekującego w postaci chloru, czy tlenu.

Pierwsze kroki to mechaniczne usunięcie glonów ze ścian i dna za pomocą szczotki czy odkurzacza. Potem przechodzimy do stosowania dedykowanej chemii basenowej.

Podstawowymi środkami do walki z tym uciążliwym zjawiskiem są  preparaty chlorowe szokowe i środki antyglonowe. Jeśli dawka stosowana przy stałym chlorowaniu okazuje się niewystarczająca,  ponieważ glony przyzwyczajają się do chloru i nabywają odporności należy przeprowadzić chlorowanie szokowe. Polega to na podniesieniu poziomu chloru ponad normę (2,3-krotnie) i utrzymaniu takiego poziomu przez jakiś czas, około 2dni.  Oczywiście w tym czasie kąpiel jest niemożliwa. Najlepiej do tej czynności nadaje się chlor szokowy  dedykowany to tego typu zadań jak np.  Chlor Szok Granulat. Pamiętajmy też o znacznym wydłużeniu czasu filtracji i przeprowadzeniu dodatkowego płukania filtra. Właściciele basenów z filtrami kartuszowymi mogą przemyśleć wymianę filtra na filtr piaskowy. Jest to znacznie lepsza metoda filtracji, mająca także niebagatelny wpływ na usuwanie glonów z basenu.

Kolejny ważnym elementem walki z glonami jest też preparat anyglonowy. Może to być Algen. Środek ten działa długofalowo, prewencyjnie. Stosujemy według informacji zamieszczonych w instrukcji.

Po ustąpieniu glonów wracamy do stosowania preparatów używanych do stałej pielęgnacji wody i cyklicznie raz
w tygodniu używamy środka glonobójczego.  Powyższe porady i ich realizacja wpłynął na to, że zielona woda w basenie stanie się przeszłością.

Komentarze do wpisu (14)

16 czerwca 2018

Basen stelazowy był przez cały tydzień przykryty i nie zaglądano do niego. Zdarzały się przez ten czas deszcze. Na dnie basenu jest teraz dużo małych glonów oraz malutkie, ruszajace się robaczki. Woda nie jest zielona, lecz w miarę przezroczysta. Ścianki i dno są sliskie. Teraz włączona jest pompa filtrujące oraz przeprowadzone będzie chlorowanie szokowe. Co nam zrobić aby glony zniknęły ? Jak temu zapobiec ?

18 czerwca 2018

Z opisu wynika, że w basenie było zbyt mało środka dezynfekcyjnego co spowodowało rozwój glonów. Śliskość dna i ścian wskazuje na rozwój kolonii bakterii. Należy teraz wyregulować pH wody do poziomu około 7,2, następnie przeprowadzić wspomniane chlorowanie szokowe. Dodatkowo myjemy filtr i wydłużamy czas filtracji. Problemy powinny ustąpić. Zapobiegawczo warto podawać środek glonobójczy typu ALGEN, który ma właśnie utrudniać rozwój glonów.

5 lipca 2018

Witam. Mam basen o pojemności. 15m3 woda przejrzysta pH 7.2 chlorowanie pierwsze było szokowe i dodawany chlor tabs. Po tygodniu dodalem algen pisze dodać 300ml na 10m3 dodałem 200ml. Odrazu woda zaczęła zmieniać kolor jakby metniec nic nie widać co pływa w basenie na dnie po włożeniu ręki nie widać palców. Czy to tak działa bo wolałem jak widzę czy w basenie jest czysto. Jak doprowadzić wodę do poprzedniego stanu?

6 lipca 2018

Dzień dobry. Algen nie powinien spowodować mętności wody. Jest to środek, który poza działaniem zapobiegającym rozwojowi glonów walczy wręcz z mętnością poprawiając jej klarowność. Jedynie efekt mętności mógłby się pojawić przy przedawkowaniu, ale tutaj z opisu wynika, że nie ma takiej sytuacji. Często efekt mętności pojawia się po użyciu chloru, szczególnie jeśli woda jest bogata w jony wapnia. Po jakimś czasie woda się krystalizuje. Proszę sprawdzić, czy poziom chloru jest prawidłowy, wypłukać filtr i wydłużyć czas filtracji. Problem powinien zniknąć.

22 lipca 2018

Witam , mam basen 15m3 po tygodniowych opadach deszczu woda zrobiła się zielona na dnie - niestety całość zruszylem - wyczyściłem szczotka i teraz od 2 dni woda jest całkowicie zielona , dodałem środka przeciwglonowego ALBA oraz chlor , i 1 kg witaminy C , od 48h chodzi papa i wszystko filtruje i nic się nie zmieniło - woda zielona tak bardzo ze nie widać dna , ci mandale robić ? Pozdrawiam

24 lipca 2018

Dzień dobry. Proszę przeprowadzić chlorowanie szokowe. Zaprzestać używania chloru stosowanego na co dzień i użyć chloru szokowego. W trakcie przechlorowania fitrujemy intensywnie wodę. Oczywiście wtedy nie należy korzystać z basenu ze względu na zbyt wysoki poziom chloru. Po zauważalnej poprawie jakości wody i zniknięciu glonów oraz opadnięciu poziomu chloru powracamy do środków stosowanych na co dzień.

2 sierpnia 2018

Witam. Ja także jestem bezradna w sprawie zielonej wody ( basen 19 m3). Używałam już wszystkiego - ph i poziom chloru utrzymywałam na odpowiednim poziomie. Woda zrobiła się mętna i zielona w ciągu kilku godzin. Wlałam antyglona ( dawkę wyższą niż zalecana),odczekałam kilka godzin -nic. Poradzono mi aby wlać flock - zakupiłam, wlałam cały litr - kolejny dzień - nic. W międzyczasie monitorowałam cały czas ph i chlor. Żadnego efektu. Ostatnią nadzieją była wit.C (filmiki w necie robią wrażenie), zamówiłam - rozcieńczyłam, dodałam iiii od wczoraj cekam na minimalny efekt - nic, zieleń ani drgnęła. Jedynie co to wit.C zżarła PH i chlor który wczoraj wieczorem był na poziomie 0,00 więc dodałam - jak należy PH i chlor. I cóż.....dalej nic, zero efektu. Filtracja (z zawartością tłuczonego szkła-podobno lepsze od piasku) działa od godz.7.00 - 23.00. Filtry są czyszczone każdego dnia. Naprawdę nie wiem już co robić. Pogoda extra a my patrzymy na basen i zastanawiamy się kto nam zrobił psikusa i pomalował dno basenu na zielono ;). Wodę nalaliśmy w czerwcu z wodociągów-podobno lepsza niż ze studni. Wskaźniki z dziś z godz.10.30 pokazują że PH za niskie a chloru brak -czyli wit.c dalej działa ale nie na zielone ;) POMOCY...PROSZĘ :( Ostatnia uwaga: dno i brzegi nie są śliskie. Co ja robię źle - po jakim czasie spodziewać się efektu? Ile musi upłynąć czasu żeby wlać następny środek? Już myślę, że taniej będzie wylać i wlać nową czystą wodę. HELP !!

13 sierpnia 2018

Moja woda tez jest zielona. Zrobilismy wszystko zastosowalismy nawet podchloryn sodu..i nic scianki sa gladkie nie sliskie,czuc chlor awoda nadal zielona. Juz nie mam pomyslow jak ja przywrocic do stanu pierwotnego. A czy mozna sie w takiej zilonej wodzoe kapac?

14 sierpnia 2018

Proszę zaprzestać dozowania chloru stosowanego na codzień i przeprowadzić chlorowanie szokowe za pomocą dobrej jakości chloru szokowego. Poza tym należy wyczyścić filtr i wydłużyć czas filtracji. Zielona woda w basenie powinna zniknąć.

15 sierpnia 2018

Zielona, mętna woda to efekt pływających w niej alg/glonów. Opadają na dno basenu w miarę szybko. Jak się tego osadu pozbyć z opadłych na dno glonów ? Rozpuszczą się te resztki obumarłe po chlorowaniu szokowym czy trzeba to jakoś mechanicznie usunąć ?

16 sierpnia 2018

Trzeba działać dwutorowo. Chlorujemy szokowo i usuwamy glony w basenie za pomocą siatki, szczotki lub odkurzacza.

1 lipca 2019

basen 40 m3 zewnętrzny użytkowany od 10 lat. - foliowy zagłębiony Od miesiąca nie mogę dać sobie rady z glonami. Woda mętna i zielona. PH na poziomie 7.4 - filtr piaskowy chodzi na okrągło i czyszczony 1x dziennie ( zmieniony piasek 1 tydź temu ) Używam chloru szokowego oraz Antyglonu Desalgin Jet Bayrol. Nie ma efektu. Temp wody na poziomie 28 stC. Jakiś pomysł?

1 lipca 2019

Działanie prawidłowe, tylko może dawki chemii może zbyt małe. Chodzi głównie o chlor szokowy. Proszę zwiększyć dawkę i obserwować efekt.

11 sierpnia 2019

Może to nie glony tylko żelazo w wodzie ?skąd jest woda do basenu ?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl