Glony w basenie 2
Glony w basenie

Glony w baseniezielona woda w basenie, jak zwalczać, porady

Częstym problemem związanym z pielęgnacją wody w basenie jest występowanie glonów.  Wysoka temperatura, nasłonecznienie sprzyjają ich rozwojowi. Zdarza się także, że wysyp glonów następuje po burzy. Woda przybiera zielony odcień, pojawia się nalot na dnie, ścianach i atrakcjach basenowych. Należy pamiętać, że poza względami estetycznymi glony powodują znacznie większe zużycie środka dezynfekującego w postaci chloru, czy tlenu.

Pierwsze kroki to mechaniczne usunięcie glonów ze ścian i dna za pomocą szczotki czy odkurzacza. Potem przechodzimy do stosowania dedykowanej chemii basenowej.

Podstawowymi środkami do walki z tym uciążliwym zjawiskiem są  preparaty chlorowe szokowe i środki antyglonowe. Jeśli dawka stosowana przy stałym chlorowaniu okazuje się niewystarczająca,  ponieważ glony przyzwyczajają się do chloru i nabywają odporności należy przeprowadzić chlorowanie szokowe. Polega to na podniesieniu poziomu chloru ponad normę (2,3-krotnie) i utrzymaniu takiego poziomu przez jakiś czas, około 2dni.  Oczywiście w tym czasie kąpiel jest niemożliwa. Najlepiej do tej czynności nadaje się chlor szokowy  dedykowany to tego typu zadań jak np.  Chlor Szok Granulat. Pamiętajmy też o znacznym wydłużeniu czasu filtracji i przeprowadzeniu dodatkowego płukania filtra. Właściciele basenów z filtrami kartuszowymi mogą przemyśleć wymianę filtra na filtr piaskowy. Jest to znacznie lepsza metoda filtracji, mająca także niebagatelny wpływ na usuwanie glonów z basenu.

Kolejny ważnym elementem walki z glonami jest też preparat anyglonowy. Może to być Algen Super. Środek ten działa długofalowo, prewencyjnie. Stosujemy według informacji zamieszczonych w instrukcji.

Po ustąpieniu glonów wracamy do stosowania preparatów używanych do stałej pielęgnacji wody i cyklicznie raz
w tygodniu używamy środka glonobójczego.  Powyższe porady i ich realizacja wpłynął na to, że zielona woda w basenie stanie się przeszłością.

Komentarze do wpisu (2)

16 czerwca 2018

Basen stelazowy był przez cały tydzień przykryty i nie zaglądano do niego. Zdarzały się przez ten czas deszcze. Na dnie basenu jest teraz dużo małych glonów oraz malutkie, ruszajace się robaczki. Woda nie jest zielona, lecz w miarę przezroczysta. Ścianki i dno są sliskie. Teraz włączona jest pompa filtrujące oraz przeprowadzone będzie chlorowanie szokowe. Co nam zrobić aby glony zniknęły ? Jak temu zapobiec ?

18 czerwca 2018

Z opisu wynika, że w basenie było zbyt mało środka dezynfekcyjnego co spowodowało rozwój glonów. Śliskość dna i ścian wskazuje na rozwój kolonii bakterii. Należy teraz wyregulować pH wody do poziomu około 7,2, następnie przeprowadzić wspomniane chlorowanie szokowe. Dodatkowo myjemy filtr i wydłużamy czas filtracji. Problemy powinny ustąpić. Zapobiegawczo warto podawać środek glonobójczy typu ALGEN, który ma właśnie utrudniać rozwój glonów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl