Wszystko co musisz wiedzieć o naturalnych olejkach eterycznych.
Wszystko co musisz wiedzieć o naturalnych olejkach eterycznych.

Olejki eteryczne otrzymywane na bazie naturalnych składników cieszą się ogromnym zainteresowaniem klientów. Z jakiej przyczyny? Czy chodzi wyłącznie o zapach, który roztaczają? Dowiedz się więcej na temat korzyści płynących z terapeutycznego i relaksacyjnego zastosowania olejków eterycznych, a także poznaj ich najważniejsze właściwości.

Olejki częścią cywilizacji

Ludzie już tysiące lat temu wiedzieli, że niektóre naturalne substancje wydzielają bardzo przyjemny zapach, na który organizm reaguje w określony sposób. Jak wskazują źródła sięgające trzech tysięcy lat przed naszą erą, mieszkańcy Mezopotamii czy Egiptu hodowali wybrane zioła nie tylko pod kątem lecznictwa, ale również z myślą o produkcji substancji zapachowych. W celu uzyskiwania wonności organizowano wyprawy i rozwijano wiedzę botaniczną, zakładając specjalne uprawy roślin. Można powiedzieć, że historia wszelkich kosmetyków jest „stara jak świat”.

Z biegiem lat ludzie rozwijali technologie wytwarzania rozmaitych olejków czy balsamów, pozostawiali kolejnym pokoleniom setki, tysiące receptur. Wiemy o tym także z historii starożytnych Greków, Rzymian czy Mahometan. Szczególnie Arabowie rozwinęli rozmaite technologie otrzymywania aromatycznych olejków, ponieważ bardzo je cenili.

Współcześnie wiele kosmetyków otrzymuje się z wykorzystaniem chemii i nowoczesnych technologii. Tym cenniejsze są naturalne olejki eteryczne, których proces produkcji przebiega w gruncie rzeczy według podobnego schematu co setki i tysiące lat temu.

naturalne olejki eteryczne

Naturalne olejki eteryczne w kilku krokach

Najpierw trzeba mieć recepturę lub pomysł na stworzenie nowej. Następnie trzeba wyhodować i zebrać plony – rośliny, drzewa, kwiaty czy owoce, z których można pozyskać olejek eteryczny. Kolejne kroki to sortowanie, suszenie i rozdrabnianie. Wreszcie następuje proces fermentacji.

Naturalne olejki eteryczne uzyskuje się różnymi metodami. W grę wchodzi destylacja z parą wodną, absorpcja w tłuszczach na zimno, maceracja, wytłaczanie czy ługowanie. Specyfika konkretnych roślin determinuje sposób, w jaki pozyskuje się olejek eteryczny zachowujący swoje cenne właściwości. No właśnie – jakie one są? Czy chodzi wyłącznie o przyjemny zapach i nic poza tym?

Zastosowanie i właściwości olejków eterycznych

Olejki eteryczne pozyskiwane w naturalny sposób są absolutną podstawą wielu kosmetyków, a przede wszystkim perfum. Stosuje się je także w gastronomii i ziołolecznictwie, stanowią podstawę aromaterapii. Nic dziwnego, że dodaje się je do domowych kąpieli, stosuje w saunach, podczas inhalacji czy w trakcie masażu.

W zależności od specyfiki konkretnej rośliny poprzez intensywny zapach naturalnego pochodzenia uzyskuje się efekt odprężający i antystresowy. Działając na zmysł węchu, można pozbyć się nawet takich przypadłości jak ból głowy czy bezsenność, dlatego aromaterapia jest naturalnym elementem oferty praktycznie każdego nowoczesnego obiektu SPA & Wellness.

Aby dokładnie opowiedzieć o prozdrowotnych działaniach olejków eterycznych, trzeba by omówić ich różne rodzaje. A jest ich naprawdę wiele, więc nie sposób ograniczyć się do jednego artykułu. Warto przybliżyć kilka popularnych olejków, które stosuje się zarówno w warunkach domowych, jak i komercyjnych:

  • olejek z drzewa różanego uspokaja i tonizuje skórę,
  • olejek sosnowy łagodzi bóle reumatyczne i zwalcza objawy przeziębienia,
  • olejek lawendowy wycisza i koi stres,
  • olejek sandałowy wzmacnia odporność i wspiera układ moczowy.

I tak dalej, i tak dalej. Każdy naturalny olejek eteryczny ma wartościowe zastosowanie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl