Jak korzystać z sauny fińskiej

Sauna jak korzystać

Zasady korzystania z Sauny

Co nam daje sauna?
Kąpiele w saunie posiadają same pozytywne aspekty m. in.  oczyszczają skórę, pozwalają swobodnie jej oddychać. Pobyt w saunie  pomaga się zrelaksować, poprawia nastrój (samopoczucie)  i  pozwala odpocząć po męczącym i pracowitym dniu. Przy tym hartuje organizm, dzięki czemu możemy cieszyć się zdrowiem i odpornością.  Ponadto dzięki saunie pomagamy oczyszczać  skóry i stymulować organizm do  powstawania  nowych komórek.


Na czym polega kąpiel w saunie?
Prawidłowe korzystanie z  Sauny  polega na naprzemiennych kąpielach, raz zimnych raz gorących. Właśnie ta zmiana temperatur sprawia, ze organizm pozostaje oczyszczony i wypoczęty. To jednak nie wszystko. Pozwalając, aby nasz organizm przebywał naprzemiennie w gorącej i zimnej wodzie, świetnie go hartujemy. Coraz częściej zdarza się, że lekarze zalecają  seanse w saunach właśnie osobom podatnym na przeziębienia. 

R o d z a j e   s a u n :
Nie wszyscy wiedzą, że istnieją dwa podstawowe rodzaje saun. 
Pierwsza z nich to s a u n a   s u c h a ( fińska), na którą składa się kąpiel w temperaturze od 80 do 100 stopni. Kąpiel taką możemy dodatkowo uprzyjemnić stosując rozmaite olejki aromatyczne, sole itd. Stopień wilgotności w saunie fińskiej jest stosunkowo niski.

Drugi rodzaj sauny to s a u n a p a r o w a(łaźnia rzymska). Tu  nie jest aż tak gorąco (ok. 50 stopni), jednak wilgotność powietrza jest znacznie wyższa niż w saunie suchej - wynosi ok. 100 procent. Para wodna wytwarzana jest przez generatory. Para może być wzbogacana olejkami eterycznymi lub aromatami ziołowymi. Gorąca para jest wyjątkowo  korzystna dla zdrowia, szczególnie  w przypadku dolegliwości ze strony układu oddechowego oraz schorzeń reumatycznych. Ponadto kąpiele parowe poprawiają ukrwienie skóry.

Zabiegi związane z korzystaniem z sauny są związane  z pewnym rytuałem, którego należy przestrzegać, aby kąpiel w saunie była skuteczna.

Przedstawiamy poniżej fazy dotyczące zażywania kąpieli  w saunie fińskiej .

Po pierwsze  - Faza nagrzewania:
W tej fazie  wzrasta temperatura ciała (skóry o 10st. C, wnętrza o 1st. C) , ponadto  następuje zwiększenie szybkości metabolizmu w tkance skórnej, czego efektem jest  intensywne pocenie się. Prócz tego, w fazie nagrzewania ciśnienie krwi ulega normalizacji, a także następuje odprężenie zarówno umysłu jak i ciała.
Pamiętajmy, aby do Sauny wchodzić po uprzedniej kąpieli higienicznej.  Ważne by w czasie korzystania z Sauny suchej wybrać odpowiednie miejsce, w zależności od reakcji naszego organizmu na wysoką temperaturę. Dlatego istotne jest aby wiedzieć , że przy podłodze temperatura  wynosi 40-60°C,podczas gdy  pod sufitem już 100-120°C,  a więc  im wyżej tym cieplej. W czasie pobytu w saunie suchej, można stosować masaż pękami ziół lub witkami brzozowymi, gąbką lub szczotką. Ostatnie 2-3 minuty przed wyjściem należy przyjąć pozycję siedzącą, aby uniknąć nagłej zmiany ciśnienia.

Po drugie - Faza ochładzania:
Jest to kolejna faza występująca podczas kąpieli saunowej. Cechą charakterystyczną jest normalizacja temperatury ciała i uspokojenie akcji serca. Co istotne w tej fazie następuje uczucie komfortu i odświeżenia. Powinniśmy  pamiętać, że im wyższa temperatura w saunie, tym pobyt krótszy, a ochładzanie musi być  dłuższe. Można je przeprowadzić pod natryskiem, wyjść na taras lub, jeśli istnieje taka możliwość, natrzeć się śniegiem. Wszystko zależy oczywiście  od usytuowania sauny. Schładzanie organizmu  powinno trwać kilkanaście minut i dobrze jeśli odbywa się zawsze od dołu.

 Najlepiej jeśli cykl ten powtórzymy przynajmniej 2 razy,  jednak najważniejsze jest , aby nie robić niczego na siłę, ponieważ  przesadne przedłużanie pobytu w pomieszczeniu sauny i nadmierne schładzanie może spowodować większe pocenie się, bóle głowy, a nawet  zaburzenia  krążenia krwi.
Po zabiegu należy bezwzględnie wypocząć oraz uzupełnić poziom  płynów w organizmie. Pozwoli to uzupełnić utracone, w czasie pobytu w saunie lub łaźni, mikroelementy.

 

 

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl