Aromaterapia w saunie fińskiej
Aromaterapia w saunie fińskiej

Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, w praktyce czynniki takie jak między innymi zmęczenie, stres czy nawet zanieczyszczenia znajdujące się we wdychanym przez nas powietrzu w bezpośredni – rzecz jasna negatywny – sposób, wpływają na stan naszego zdrowia. Jak z nimi walczyć? Świetnym rozwiązaniem wszystkich, wspomnianych problemów jest znana od wieków sauna fińska. To właśnie ona wpływa na organizm w sposób odprężający, dodatkowo usuwa nagromadzone w ciele toksyny i wyraźnie poprawia stan naszej skóry.

Sauna fińska – działanie i wpływ na organizm człowieka

Sauna sucha (fińska) to rodzaj pomieszczenia zbudowanego z naturalnego drewna. Wbrew pozorom spore znaczenia ma tutaj sam rodzaj budulca. W przypadku sauny suchej dopuszcza się użycie cedru, świerku skandynawskiego czy też jodły kanadyjskiej. W saunie znajduje się piec na drewno bądź też piec elektryczny, który wyłożony jest kamieniami. To właśnie one – w trakcie trwania seansu parowego – zostają polewane chłodną wodą. Wytworzona w ten sposób para jonizuje powietrze i tym samym wywiera pozytywny wpływ na nasz organizm. Obecne w saunie powietrze osiąga temperaturę ok. 110*C, natomiast poziom wilgotności dochodzi do 10%. Warto dodać iż nierzadko – w celu uprzyjemnienia sobie pobytu w saunie – do wiadra z wodą, którą polewane są kamienie, dodaje się różnego rodzaju olejki do sauny.

Warunki panujące w saunie przyczyniają się do otwarcia i oczyszczenia porów. Jednak pobyt w saunie związany jest również z wieloma innymi korzyściami. Jakimi konkretnie? Przede wszystkim regularne odbywanie seansów w saunie suchej przyczynia się do niwelowania dolegliwości bólowych okolic mięśni i stawów. Poza tym wpływa pozytywnie na układ oddechowy jednocześnie obniżając wysokie ciśnienie krwi. Z tego powodu pobyt w saunie suchej zalecany jest pacjentom po zapaleniu płuc, grypie, a także chorobach oddechowych w tym ostrych nieżytach górnych dróg oddechowych, tchawicy czy też oskrzeli.

Sauna sucha, a aromaterapia

zapachy do sauny

Aromaterapia to nic innego, jak tylko leczenie zapachami. Niemniej jednak należy zauważyć, iż konkretne zapachy zawdzięczają swoje lecznicze właściwości substancjom zawartym w olejkach eterycznych. Co ciekawe; ten rodzaj leczenia stosowany jest już od czasów starożytnych. Dla zwiększenia efektu zdrowotnego zaleca się połączenie aromaterapii z seansem w saunie suchej. Do wspomnianego seansu używane są specjalne zapachy do sauny. Oczywiście uzyskany efekt zależny jest od tego, po jakie olejki do sauny sięgniemy. Poniższa lista zawiera spis przykładowych olejków do sauny oraz ich właściwości.

Olejki do sauny, zapachy do sauny.

Zapachy inhalacyjne (eukaliptus, japońska mięta, mentol, mięta, mięta pieprzowa) - udrożnienie i regeneracja dróg oddechowych, działanie antyseptyczne i antybakteryjne.

Zapachy korzenne (cynamon, imbir, piernik) - działanie antyseptyczne, wzmacniające i pobudzające.

Zapachy kwiatowe (aloes, bez, jaśmin, konwalia, kwiat akacji, kwiat brzoskwini, lawenda, orchidea, róża) – wykazują właściwości odprężające, pobudzające, zbliżone do afrodyzjaków.

Zapachy leśne (las, brzoza, cedr, choinka, drzewo róży, drzewo sandałowe, jałowiec, jodła, kosodrzewina, świerk) – właściwości relaksacyjne, odprężające, antyseptyczne, przeciwbakteryjne. Wpływają na łagodzenie stanów depresyjnych, zwiększając zarazem odporność organizmu.

Zapachy owocowe (ananas, banan, cytrus, cytryna, czarna porzeczka, czereśnia, czerwona porzeczka, czerwone jabłko, granat, grejpfrut, jagoda, kiwi, kokos, liczi, lodowy ananas, malina, mandarynka, mango, marakuja, owoce lasu, papaja, pomarańcza, rokitnik zwyczajny, słodki melon, śliwka, zielona cytryna, zielone jabłko) – odświeżają, pobudzają, niwelują stres, poprawiają samopoczucie.

Zapachy słodkie (czekolada, lukrecja, migdały, miodzik, pieczone jabłko, pina colada, tutti frutti, wanilia) – wpływają na poprawę samopoczucia, niwelują stres, odprężają.

Zapachy ziołowe (anyż, azjatycka trawa, górskie zioła z limonką, koniczyna, koper włoski, koniczyna, melisa, paczula, pieprz, rabarbar, rozmaryn, rumianek, szałwia, trawa cytrynowa, ylang - ylang, zielona herbata, zioła alpejskie, zioła szwajcarskie) – wykazują działanie antydepresyjne, uspokajające, odprężające, wskazane w stanach depresyjnych i problemami ze snem.

Wszystkie wspomniane aromaty mamy dostępne w naszym sklepie w kategorii olejki do sauny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl