Chemia basenowa - jaka chemia do basenu - porady jak stosować
Chemia do basenu - jaka chemia do basenu - porady jak stosować

Jaka chemia 

Woda w basenie nieustannie poddawana jest intensywnemu działaniu słońca, kontaktowi z powietrzem i z użytkownikami basenu. Dlatego regularna kontrola, utrzymywanie czystości i stała dbałość o stan wody jest niezwykle istotna.

Poniżej przedstawiamy podstawowe czynności związane z pielęgnacją wody w basenach i proponowaną chemię do basenu.

1. Kontrola  pH wody.

Aby dezynfekcja była skuteczniejsza, a komfort kąpiących się maksymalny, niezbędna jest stała kontrola pH wody. PH zbyt niski  (woda o współczynniku kwasowym) powoduje podrażnienie błon śluzowych, niszczenie kostiumów kąpielowych, kafli, wykładziny basenu itp. PH zbyt wysoki (woda o współczynniku zasadowym) powoduje nieskuteczność środków dezynfekcyjnych na bazie chloru, osadzanie się kamienia, podrażnienie błon śluzowych. Należy więc kontrolować pH co tydzień. Generalnie woda będzie miała tendencję do wzrostu pH, więc będziemy je systematycznie obniżać. Prawidłowy poziom pH w basenie zawiera się między 7,2-7,4. Kontrolujmy ten parametr przynajmniej raz w tygodniu. Odpowiedni środek to  PH MINUS GRANULAT 1,5 kg .

2. Dezynfekcja.

Woda powinna być nieustannie dezynfekowana oraz mieć dezynfekujące działanie, aby zapobiec rozwojowi mikroorganizmów. Poza zwalczaniem bakterii i grzybów proces dezynfekcji ma duży wpływ na redukcje glonów w basenie. Należy kontrolować współczynnik dezynfekcji przynajmniej dwa razy na tydzień. Najlepszymi produktami do tego celu są środki oparte na chlorze. Odpowiednia chemia basenowa to CHLOR TAB 20g.
Przeznaczone są do najmniejszych basenów ogrodowych. Jedna tabletka wystarcza na 2m3 wody (2 tys. litrów). Dozujemy co 5-7 dni. Tabletki dostępne są w opakowaniach 1 lub 5 kilogramowych.

Do większych basenów o pojemności minimum 20m3 (20 tys. litrów) wody mamy tabletki CHLOR TAB 200g. Są to tabletki 200 gramowe. Jedna wystarczy na 20m3 wody. Po 5-7 dniach dajemy nową.

Pamiętajmy, że tabletek nie należy wrzucać bezpośrednio do basenu, gdyż grozi to odbarwieniami na dnie basenu. Tabletki wkładamy do skimmera, lub do pływaka dozującego. Prawidłowy poziom wolnego chloru zawiera się między 0,5 a 1,0.

Dla osób preferujących bezchlorową dezynfekcję wody przewidziano aktywny tlen. Jest on łagodny dla skóry i nie wydziela zapachu chloru. Tlen dostępny jest w tabletkach 20 lub 200 gramowych.
AKTYWNY TLEN TAB 20g stosujemy w małych basenach. W większych, o pojemności przekraczającej 10m3 dozujemy AKTYWNY TLEN TAB 200G.

 

3. Analiza wody.

Dla kontroli wartości pH i ilości chloru niezbędny jest tester.
Kuwete testera należy przepłukać i napełnić wodą basenową. Następnie w zależności od tego, który parametr mierzymy wrzucamy do testera odpowiednią tabletkę. Tabletkami DPD1 sprawdzamy poziom chloru,a tabletkami PhenolRed wartość pH w wodzie. Starajmy się nie dotykać tabletki palcami, tylko wrzucić ją bezpośrednio  do wody w kuwecie pomiarowej.. Zwiększa to dokładność pomiaru. Potem naczynie zamknijmy i dobrze wymieszajmy do całkowitego rozpuszczenia się tabletki. Teraz porównujemy kolor roztworu z zamieszczoną obok podziałką. Pomiar zakończony. Warto bezpośrednio po pomiarze przepłukać tester pod bieżącą wodą i odstawić otwarty do wyschnięcia.

4. Zabezpieczanie  przeciwko glonom .

Glony rozwijają się głównie przy ciepłej burzowej pogodzie, podczas intensywnego użytkowania basenu lub wtedy gdy dezynfekcja jest niewystarczająca. Podczas cotygodniowego uzdatniania wody zalecamy dodatek produktu glonobójczego do normalnie używanego środka dezynfekcyjnego. Polecany środek to ALGEN. Pamiętajmy, że środki glonobójcze mają za zadanie zabezpieczać basen przed glonami, działają prewencyjnie. W przypadku, gdy glony już mocno zaatakowały, należy przeprowadzić chlorowanie szokowe. Użycie środka glonobójczego, oraz przeprowadzenie chlorowania szokowego da najlepsze efekty w walce z tymi uciążliwymi organizmami.

5. Dezynfekcja szokowa.

Gdy frekwencja na basenie jest wyjątkowo duża lub w czasie upałów woda w basenie może przybrać kolor zielonkawy (glony) lub  wydzielać intensywny zapach chloru i „szczypać” w oczy. Zjawisko to spowodowane jest tworzeniem się chloraminy i oznacza, że woda nie jest wystarczająco zdezynfekowana. Trzeba wtedy przeprowadzić chlorowanie szokowe. Powinno się je przeprowadzać co najmniej raz w miesiącu lub częściej (w zależności od potrzeb). Odpowiedni produkt to CHLOR SZOK GRANULAT. Więcej informacji o chlorowaniu szokowym tutaj.

6 . Flokulacja .

Flokulacja zwana też kłaczkowaniem to zbijanie się w skupiska zanieczyszczeń wody zbyt drobnych, by mogły zostać usunięte przez filtrowanie. To zjawisko usprawnia działanie filtra i pozwala uzyskać wodę kryształowo czystą. Zaleca się przeprowadzenie flokulacji  środkami takimi jak: KOAGULANTY. Jedno zastrzeżenie, stosujemy je tylko przy filtrach piaskowych. Nie używamy w basenach w których wodę czyszczą filtry kartuszowe.

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl